Advertisement

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, altyapı yatırımı yapmak için en doğru zamanın borçlanma maliyetlerinin düşük ve işsizliğin yüksek olduğu zaman olduğunu belirtti. Ekonomistler altyapı harcamalarının gelirleri artıracağı konusunda Evans ile hem fikirler.

Evans Chicago’da yaptığı bir konuşmada, “Altyapı projeleri, görece düşük maliyetlere oldukça çok ihtiyaç duyulan kamu hizmetlerini sağlamaya ek olarak ekonomik gerileme yaşandığı bir dönemde ekonomiye destek oluşturabilir. Faiz oranlarının düşük olduğu, pek çok insanın işsiz olduğu veya yeterince çalıştırılmadığı bir dönemde altyapı inşası veya güçlendirme çalışmaları yapılması, maliyetlerin daha düşük olacağından dolayı, avantajlı olur” diye konuştu.

Evans, Chicago Booth School of Business Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya referans verdi. Söz konusu araştırmaya katılan 44 ekonomistin yüzde 82’si, federal hükümetin yol, tren yolu, köprü ve hava alanlarına daha çok harcama yaparak ortalama gelirleri yükseltebileceğini ifade ediyor. Katılımcıların geri kalanı ise emin değil veya bir fikri olmadığını belirtti.