Advertisement

(21:56'da güncellendi)

Suudi Arabistan'ın indirime gitmesi ham petrolde satış dalgası yaratırken fiyatlar 3 yılın en düşüğüne geriledi. ABD hisse senetleri ve dolar düşerken, ABD Hazine tahvilleri yükseldi.

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) 75.84 doları görmesinin ardından New York saati ile 13:52'de yüzde 2.2 gerileyerek varil başına 77.09 dolar oldu. Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.3 gerilerken, Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1 geri adım attı. 30 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi 3 baz puan gerileyerek yüzde 3.04 oldu. Bloomberg Spot Dolar Endeksi yüzde 0.2 düştü. Japonya'nın Topix Endeksi ise yüzde 2.6'lık artışla 6 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Petrol geçen ay, küresel talep büyümesinin yavaşlaması ve ABD'nin 30 yılı aşkın sürenin en büyük çaplı üretimini gerçekleştirmesi ile birlikte, OPEC dışı üreticilerden gelen arzın artması sonucu ayı piyasasına girdi. Düşen emtia fiyatları tüm dünyada enflasyonun yavaşlamasına karkıda bulunuyor ve tahvillerin sabit ödemelerin değerinin korunmasına yardımcı oluyor. Alibaba Group Holding Ltd. bugün, ABD piyasaları açılmadan önce karını açıklayacak.

Kopenhag'da Saxo Bank A/S analisti Ole Sloth Hansen, "OPEC^te dikkatler gerçekten de, gelen yeni arzın en büyük kaynağı olan ABD üzerinde," dedi ve "Tüketiciler için, petrol fiyatlarında süregelen düşüşler erken Noel hediyesi haline geliyor" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli WTI petrolün varil fiyatı, 2.09 dolar kadar gerileyerek Nymex elektronik işlemlerde 75.84 doları görürken, New York saati ile 10:57'de 76.69 dolardan fiyatlanıyor. Aralık vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise, 82.08 doları görmesinin ardından Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 2.35 dolar kadar geri çekilme ile 82.43 dolar oldu.

Suudi Arabistan'da devlete ait petrol üreticisi Saudi Arabian Oil Co. ya da diğer adıyla Saudi Aramco, Arab Light petrolü ile ABD Körfz Kıyısı petrolü arasındaki farkı Aralık ayından bu yana en düşük seviyeye indirdi.

(21:56'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Kasım 2014 Salı, 14:38 Misafir dünya da petrol fiyatları bu kadar düşerken ve son 3- 4 yılın en düşügüne gerilemişken, türkiyede neden halen fiyatlarda indirim olmuyor, çok düşündürücü...... akaryakıt fiyatlarında indirim bekliyoruz, 3-5 kuruş değil tabiki....