Advertisement

Çin, yerel ve yabancı piyasalar arasında bir bağlantı kurmak için yapacağı altyapı inşaatlerine 100 milyar yuan (16.3 milyar dolar) değerinde yatırım fonu oluşturmaya hazırlanıyor.

Bloomberg'in plan taslağının oluşturan ekipten olan ve kimliğini açıklamak istemeyen hükümet yetkililerinden aldığı bilgiye göre, bu fon, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in kara ve deniz yolları üzerinden ticaret olanağı sağlayacak bir altyapı oluşumunu hedefleyen "Yeni İpek Yolu" planının bir parçası olarak ayrıldı. Fon yerel altyapı inşaatlerini finanse edecek ve Çin'in politika bankalarının gözetiminde olacak.

Yetkililerden alınan bilgiye göre ayrıca Çin, bankalar ve finansal kurumları denizaşırı altyapı inşaatlerine yönelik verilen kredileri genişletme konusunda cesaretlendirecek.

Yeni İpek Yolu planı; altyapı finansmanının kısıtlı olduğu Orta Asya, Orta Doğu, Güney Asya, Güneydoğu Asya ve Avrupa'nın bazı bölümlerini kapsamayı hedefliyor. Çin'de resmi kurumlar bu bilgiye yönelik sorulara henüz bir açıklama yapmadı.