Advertisement

(19:10'da güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI), petrol stoklarının arttığı spekülasyonları arasında Suudi Arabistan'ın Amerikalı müşterilerine yaptığı ihracatlarda fiyat düşürmesi ile 3 yılın en düşük seviyesine geriledi. Brent petrolü 4 yılın en düşük düzeyini gördü.

ABD gösterge petrolü yüzde 3.7 geriledi. Dün yapılan bir açıklamaya göre, Saudi Arabian Oil Co. Aralık'ta ABD'ye yapacağı bütün sevkiyatlarda fiyat farklılıklarını düşürürken, Asya ve Avrupa'ya yapılan sevkiyatlar daha yüksek fiyatlandı. Yarın açıklanacak veri öncesinde Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmini, ABD'de petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 1.9 milyon varil artarak dört ayın zirvesine tırmandığı yönünde. Akaryakıt vadelileri 2010'dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Petrol Ekim ayında, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) önde gelen üyelerinin üretimi azaltma çağrılarına karşı gelmesi ile Mayıs 2012'den bu yana en dik aylık düşüşü yaşadı. Küresel çapta arz artarken, ABD 30 yılı aşkın bir sürenin en yüksek hızına ulaştı.

Aralık vadeli WTI petrolün varil fiyatı, 2.09 dolar kadar gerileyerek Nymex elektronik işlemlerde 75.84 doları görürken, New York saati ile 10:57'de 76.69 dolardan fiyatlanıyor. Tüm kontratlarda işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 77 üzerinde seyrediyor.

Aralık vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise, 82.08 doları görmesinin ardından Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 2.35 dolar kadar geri çekilme ile 82.43 dolar oldu. İşlem hacmi 100 gün ortalamasının yüzde 42 üstündeydi. Avrupa gösterge petrolü ile WTI arasındaki fark, dün düşüşü dördüncü güne taşıyarak 6 dolardan kapanırken, bugün 5.82 dolar seviyesinde.

(19:10'da güncellendi)