Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin büyüme görünümünün 2010-2013 dönemine göre daha zayıf olduğunu bildirdi.

Moody's tarafından yayımlanan raporda, dış kırılganlığın Türkiye'nin ülke notu ve şirket profilleri üzerinde baskı yarattığı söylenirken, fon akımının zayıflamasının şirketlerin fonlara ulaşımını zayıflatacağı ifade edildi.

Raporda Türk bankacılık sisteminin fonlama yapısının Türk varlıklarına olan dış iştahta volatilite yarattığı belirtilirken, bunun bankaların büyüme fırsatları ve dolayısıyla da karlılığına olumsuz yansıyabileceği uyarısı yapılırken, bu kırılganlığın bankaların son yıllardaki artan kaldıraç seviyleri ile daha da fazlalaştığı vurgulandı. Moody's yine de bu risklerin sağlam sermaye tamponları ile hafiflediğini belirtti.

Moody's Türk şirketlerinden bazılarının gerileyen ekonomik büyümeden dolayı ağır hasar göreceği yönünde görüş bildirirken, buna rağmen ihracat odaklı şirketlerin Türk Lirası'ndaki düşüşten fayda sağlayacağını da belirtti.