Advertisement

Düşük enflasyon, zayıf ekonomik büyüme ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) teşvik eğilimi, bu hafta Avrupa Birliği’nin doğu üyelerini faiz oranlarını rekor düşük seviyelere çekmeye zorlayabilir.

AMB’nin 6 Kasım’da açıklayacağı para politikası kararı öncesinde ekonomistler 3 ülkede borçlanma maliyetlerinin ardı ardına düşürüleceği tahmininde bulunuyor. Ekonomist beklentilerine göre Romanya ve Polonya faiz oranlarını bugün düşürürken, Çek yetkililer ise yarın sıfıra yakın seviyedeki gösterge faiz oranını sabit tutacak.

Doğu Avrupa ülkelerinin ana ihracat piyasası ve fon kaynağı olan Euro Bölgesi’de yaşanan ekonomik sıkıntılardan söz konusu ülkeleri oldukça olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla Doğu Avrupa ülkeleri bölgede alınan para politikası kararlarını yakından takip ediyor. Deflasyon riski ile karşı karşıya kalan Doğu Avrupa ülkeleri, AMB’nin genişleme politikasının da etkisiyle para birimleri zloti, leu ve emsallerinin güçlenmesi ile ekonomik büyümeleri tehlikeye düşüyor.

Londra’daki Commerzbank AG gelişen piyasalar araştırma müdürü Simon Quijano-Evans, “Deflasyon trendinin varlığı görüyoruz. Diğer yandan AMB’nin politikası para birimi tarafını yönlendiriyor. Eğer merkez bankaları paralel şekilde reaksiyon göstermez ise büyüme üzerinde aşağı yönlü baskı oluşabilir. Önemli bir enflasyon baskısı görmediğimizden dolayı, faiz oranlarını bu seviyelerde tutmaya gerçek bir ihtiyaç yok” diye konuştu.