Advertisement

Suudi Arabistan, petrol üretiminin 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı ABD’ye sattığı petrolün maliyetini düşürerek fiyatları 2 yılın en düşük seviyeye gönderen satışları derinleştirdi.

Devlete ait bir üretici olan Saudi Aramco, Arap hafif petrolü (Arab Light) için primi ABD Körfez Kıyısı göstergelerine göre varil başına 45 sent indirerek Aralık ayından bu yana en düşük seviyeye çekti. Orta ve ağır dereceli petroller de ayrıca 45 sent düşerken, ekstra hafif petrol 50 sent indirildi. Aramco Asya ve Avrupa için ücreti yükseltti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC) dışındaki üreticilerin petrol arzındaki genişleme ve küresel talep büyümesindeki yavaşlama petrol fiyatlarını geçtiğimiz ay ayı piyasasına yönlendirdi. Orta Doğu’daki üreticiler, Latin Amerika, Kuzey Afrika, Rusya ve ABD ile yaşadığı rekabet giderek artıyor. ABD’nin üretimi geçtiğimiz yıl içinde yüzde 54 oranında artış gösterdi.

Enerjiye odaklanmış New York merkezli bir hedge fonu olan Again Capital LLC ortaklarından John Kilduff, “Suudiler son zamanda ABD’de kaymaya başlayan pazar paylarını korumaya çalışıyor. Öyle görünüyor ki Saudiler fiyatlar ve talep konusunda rahatlar” dedi.