Advertisement

TAV Havalimanları, Borsa İstanbul'un sorumlu yatırımlar konusunda bir platform oluşturmak amacıyla kurduğu Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, bağımsız kuruluşlarca değerlendirilen kurumsal yönetim, çevresel ve sosyal performans kriterlerini karşılayan TAV Havalimanları, Borsa İstanbul'un yeni oluşturduğu Sürdürülebilirlik Endeksi'ne dahil edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAV Havalimanları İş Geliştirme ve Yatırımlar Başkan Yardımcısı Serkan Kaptan, TAV Havalimanları olarak başlangıçtan bu yana sürdürülebilirliği tüm operasyonlarıın odağına koyduklarını belirterek, toplumsal fayda yaratmayan finansal getirilerin anlamlı olmadığına inandıklarını kaydetti.

Kaptan, yaklaşık 23 bin kişilik TAV ailesi olarak yedi ülkede 14 havalimanında faaliyet gösterdiklerini aktararak, "Yer aldığımız coğrafyalarda kalkınmaya katkı sunarken, faaliyetlerimizin çevresel etkilerini en aza indirmek ve tüm paydaşlarımız için en yüksek değeri üretmek üzere çalışıyoruz. Borsa İstanbul tarafından hayata geçirilen Sürdürülebilirlik Endeksi'nin uzun vadeli ve toplumsal faydayı gözeten yatırımları teşvik edecek önemli bir girişim olduğuna inanıyoruz. Borsadaki yatırımcılar için güvenilir bir seçenek sunan endekste yer almaktan mutluluk duyuyoruz" değerlendirmelerini yaptı.

Borsa İstanbul, sürdürülebilirlik endeksinin hesaplanması amacıyla Londra merkezli bağımsız araştırma ve değerleme şirketi Ethical Investment Research Services Limited (EIRIS) ile iş birliği yaptı. Geçen yıl başlanan çalışmalarda ilk olarak BIST 30 şirketleri kapsama alınırken, söz konusu 30 şirketten TAV Havalimanları'nın da içinde bulunduğu 15'i Sürdürülebilirlik Endeksi'ne dahil edildi.

TAV Havalimanları halihazırda Türkiye'de kurumsal yönetim notu ikinci en yüksek şirket konumunda bulunuyor. TAV ayrıca, karbon salınımının azaltılması ve doğal kaynakların verimli kullanımı konusunda da öncü şirketler arasında yer alıyor.

AA