Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, yetkililerin gelecekay büyüme tahminlerini düşürebileceğini işaret etmesi ile birlikte, politika yapıcıların, ihtiyaç duyulduğunda, teşviklere ilave yapmaya hazır olacağını kaydetti.

Draghi, AMB'nin bugün faiz oranlarını değiştirmeme kararı sonrası Frankfurt'ta düzenlediği basın toplantısında, "Yönetim Konseyi, ihtiyaç duyulursa, ilave tedbirleri uygulamak için, ilgili euro sistemi komitelerini zamanında hazırlık ile birlikte görevlendirdi " dedi. Draghi, "Yönetim Konseyi, görevi dahilinde, ilave olağanadışı tedbirleri kullanmaya yönelik taahhüdünde görüşbirliğine sahip" şeklinde açıklamada bulundu.

Draghi, görüş birliği olduğu yolundaki vurgulaması ile, ekonomik görünüme ilişkin kötümserliğin artması ile birlikte, AMB'nin ekonomiye daha fazla yardımcı olabilmesinin hassas yolunu bulma konusunda yetkililer arasındaki bölünmleleri yumuşatmaya çalışıyor. AMB halihazırda varlık alım yelpazesini genişletirken, henüz parasal genişleme (QE) olarak adlandırılan geniş tabanlı tahvil alımlarına ilişkin bir taahhütte bulunmadı.

Draghi, "Bu yıl halihazırda ilan edilmiş ve uzun dönemli kredi inisiyatifi ve teminatlı tahvil alımlarını içeren bu programın, 2012 yılının başındaki tutarlara doğru yükselmesi beklenen bilançomuz üzerinde kaydadeğer bir etkisi olacak" dedi.

Draghi'nin açıklamasının hemen ardından, euro dolar karşısında yüzde 0.97 kadar düşerek, Frankfurt saati ile 14:42'de, 1.2425 seviyesine geldi.

Draghi, yetkililerin tahminlerde aşağı yönlü revizyona gideceği şeklinde işaretlerin olduğunu söyledi. AMB, Euro Bölgesi ekonomisi için yeni çeyrek dönem görünümünü Aralık ayındaki toplantısında açıklayacak.