Advertisement

Dünyanın petrol arzının yüzde 40'ını karşılayan Petrol İhrac Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC) ABD'deki kaya gazı devriminin gruba olan bağımlılığı azaltmasının da etkisi ile, önümüzdeki 20 yılın çoğunda sağlaması gereken ham petrol arzı tahminlerini düşürdü.

Grubun yıllık Dünya Petrol Görünümü raporunda, OPEC üyelerinden talep edilen ham petrolün 2017'de günlük 28.2 milyon varil ile 14 yılın en düşük seviyesine inebileceği ifade edildi. Bu rakam geçen yılın tahmininin 600.000, bu yılki tahminin ise 800.000 altında. OPEC daha önce öngörülenden daha yüksek olması beklenen önümüzdeki yıl hariç 2035'e kadarki her yılın yayımlanan tahminini düşürdü.

OPEC üyeleri, hidrolik çatlama ve yatay sondaj gibi teknolojik gelişmelerin iç üretimde ciddi yükselişe yol açtığı ABD'de artan bir rekabet ile karşılaşıyor. Petrol fiyatları geçen ay OPEC'in 27 Kasım'daki toplantısında arz fazlasına karşı yeterince önlem almayacağı endişeleri nedeniyle ayı piyasasına girmişti.

OPEC'in Viyana merkezli araştırma birimi raporda "OPEC dışı enerjideki orta vade revizyon süreci en ciddi şekilde Kuzey Amerika ham petrolünden etkilendi. Referans Dosyası'nda OPEC'ten beklenen ham petrol miktarı azalacak" denildi.