Advertisement

(15:24'te güncellendi)

Brent petrolü, Petrol İhrac Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) ABD’de üretimin artması dolayısıyla daha az miktarda petrol sağlaması gerekeceği tahmininde bulunması ile Kasım 2001'den bu yana en uzun haftalık düşüş dönemine hazırlanıyor.

Petrol vadelileri Londra’da bu hafta yüzde 3.4 düşüşe hazırlanıyor. Dünya Petrol Görünümü’ne göre OPEC, gelecek yıl hariç 2035’e kadar tüm petrol beklentilerini düşürdü. Bir yetkilinin açıklamasına göre Libya, bir saldırı sonrasında üretimi durdurmasının ardından en büyük petrol sahasında üretimi yeniden başlatmayı planlıyor.

Petrol, küresel arzın talebi aştığı işaretleri ile ayı piyasasında işlem görüyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) önde gelen üreticileri, 30 yıldan uzun bir sürenin en hızlı petrol üretimini gerçekleştiren ABD ile rekabet etmek amacıyla petrol üretiminin düşürülmesi çağrılarına direniş gösterdi.

Sydney’deki CMC Markets baş stratejisti Ric Spooner, “Bir şeylerin gerçekten değişmesi için büyük ölçüdeki üretime yönelik bir tehdidin oluşması gerekir. Bir jeopolitik olay ralli için katalizör olabilir” dedi.

Aralık vadeli Brent petrolü kontratı, Londra merkezli ICE Futures Borsasında yatay seyrederek yerel saati ile 11:49'da 82.95 dolardan alıcı buldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 12 aşağısında seyrediyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 25 geriledi.

Aralık vadeli WTI petrol kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 24 sent kadar veya yüzde 0.3 yükseliş ile varil başına 78.18 dolardan işlem gördü. Fiyatlar bu hafta yüzde 3 değer kaybetti. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark bugün 4.81 seviyesinde. 31 Ekim’de ise 5.32 dolar seviyesindeydi.

(15:24'te güncellendi)