Advertisement

Ruble, petroldeki düşüş ve Doğu Ukrayna’nın tekrar savaşa sürüklenmesinin ardından Rusya Merkez Bankası’nın para birimini desteklemekten kaçınması ile dolar karşısında ilk kez 50 seviyesine yaklaşıyor.

Bloomberg’in derlediği verilere göre, ruble dolar karşısında yüzde 2.8 değer kaybı ile Moskova saati ile 48.1765 seviyesine gelerek 6 yıla yakın bir sürenin en sert kaybı olan dünkü yüzde 4.1’lik düşüşü genişletti. 10 yıl vadeli Rusya tahvil faizi 10 baz puan yükselerek yüzde 10.20 ile 5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Traderlar, Rusya Merkez Bankası’nın büyük bir müdahale ile para birimini desteklemesi öncesinde rublenin ne kadar düşüş göstereceğini hesaplamaya çalışıyorlar. Ukrayna’daki çatışmaların hız kazanması ve Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar ile ilgili öngörüler para birimindeki kayıpları alevlendiriyor. Öte yandan Kiev’deki hükümet ve ayrılıkçılar saldırı başlatmak konusunda birbirlerini suçluyorlar.

Moskova’daki Sberbank CIB yöneticilerinden Tom Levinson, “Ruble dolar karşısında 50’ye yaklaşması finansal istikrara bir tehdit teşkil etmiyorsa, ne eder bilmiyorum” dedi.