Advertisement

(16:50'de güncellendi)

Dünya genelindeki devlet tahvil faizlerini takip eden endeks, sert düşen petrol fiyatlarının enflasyon beklentilerini aşağı çekmesi ve ekonomik büyümenin yavaşlaması nedeniyle, 18 ayın en düşük seviyesine indi.

10 yıl vadeli ABD tahvil faizi 6 haftanın en düşük seviyesine gerilerken, G7 ülkeleri arasında en yüksek getiri sağlayan tahvil olmayı sürdürdü. Ban of America Merrill Lynch World Sovereing Bond Endeksi'ndeki tahvillerin ortalama faizi, geçen hafta yüzde 1.59'a gerileyerek, Mayıs 2013'ten sonraki en düşüğü gördü. ABD enflasyon beklentisini ölçen bir endeks, 3 yılın en düşük seviyesine geldi.

New York merkezli GMP Securities sabit gelir stratejisi bölüm başkanı Adrian Miller "Emtia fiyatlarındaki düşüş nedeniyle zayıf risk piyasaları var. Böylece kürsel tahvil faizleri de daha düşük olacaktır. Yabancı yatırımcı ABD tahvillerindeki yüksek faizlere rağbet gösteriyor" dedi.

10 yıllık ABD tahvil faizi yatay seyrederek, New York saati ile 09:02'de yüzde 2.17 seviyesindeydi. Kasım 2024 vadeli yüzde 2.25'lik tahvilin fiyatı da 100 3/4 oldu.

(16:50'de güncellendi)