Advertisement

ABD'de imalat sanayi, Kasım'da beklentinin üzerinde hızda genişleyerek, dünyanın en güçlü ekonomisinin küresel çaptaki yavaşlamaya rağmen güçlendiği sinyalini verdi. 

ISM imalat sanayi endeksi geçtiğimiz ay büyük bir değişiklik göstermeyerek 58.7 olurken, Nisan 2011'den bu yana en yüksek ikinci seviyeyi kaydetti. Endeks Ekim'de 59 seviyesindeydi. Bloomberg anketine katılan 80 ekonomistin tahmin medyanı endeksin 58'e gerileyeceği yönündeydi. 50'nin üzerindeki düzeyler sektörde genişlemeye işaret ediyor. 

ABD'de talebin giderek artmasıyla yurtdışı talebindeki düşüşü telafi etmesi üzerine son dört ayda siparişler 10 yıla yakın bir sürenin en güçlü düzeyine ulaştı. İşgücü piyasasındaki gelişimin devam etmesi ve akaryakıt fiyatlarındaki düşüş ile ABD'de tüketici harcamalarının önümüzeki aylarda daha da artabileceği ve imalat sanayiye destek olabileceği düşünülüyor. 

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 54.5 ile 61 aralığında değişiklik gösterdi. İmalat sanayi ABD ekonomisinin yüzde 12'sini oluşturuyor.