Advertisement

Emtia fiyatlarındaki oynaklık, ham maddelerdeki düşüşün petrol ve altın fiyatlarını üretim maliyetlerine yaklaştırması sonucu, 16 ayın zirvesine çıktı.

Bloomberg Emtia Endeksi bugün 5 yılın en düşük seviyesine gerilerken, göstergenin 60 günlük volatilitesi de 8 Temmuz 2013'ten bu yana en yüksek düzeyi gördü. Arz fazlaları ve Çin'de ekonomik büyümenin yavaşlaması ihtimali, ham petrol ve bakır fiyatlarını ayı piyasasına soktu.

ABD'deki yoğun hasat sonucu fiyatlar o kadar düştü ki, vergi mükelleflerinin çiftçileri desteklemek için büyük ihtimalle aylar öncesi hesaplanan fiyattan milyarlarca dolar fazla ödemeleri gerekebilir. Bloomberg Intelligence'a göre düşük altın fiyatları da maden şirketlerinin 2015'te üretimi düşürmelerine yol açabilir. Dünyanın en büyük enerji, metal ve hububat tüketicisi Çin'de Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Kasım’da 50.3’e gerileyerek 8 ayın en düşük seviyesine indi.

Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.9 yükselerek, New York saati ile 12:22'de 113.95 oldu. Endeks daha önce 111.06 ile 1 Mayıs 2009'dan bu yana en düşük seviyeyi görmüştü.