Advertisement

ABD hisseleri, zayıf gelen Kara Cuma satışları verisi ve Çin’in imalat sanayindeki gerilemenin petroldeki toparlanma ve Amerikan fabrikalarındaki genişlemeyi gölgelemesi ile düşüşü 2. güne taşıdı.

Standard & Poor’s 500 Endeksi’ndeki perakendeciler Şükran Günü tatili sonrasındaki satışların tahminlerin altında kalmasının ardından bir ayın en büyük düşüşünü kaydetti. Apple Inc., kayıpları yarısı oranında azaltması öncesinde erken saatlerdeki işlemlerde yüzde 6.4 kadar geriledi. Chevron Corp. ve Exxon Mobil Corp., petrolün dört günlük düşüşü sonlandırması ile en az yüzde 2 prim yaptı.

S&P 500, yüzde 0.7 gerileyerek New York saati ile 16:00’da 2,053.44 puana indi. Dow Jones Industrial Average, 51.44 puan veya yüzde 0.3 düşüş ile 17,776.8 puan oldu. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 Endeksi, yüzde 1.2 oranında aşağı yönlü hareketlendi. ABD piyasalarında yaklaşık 7.6 milyon hisse senedi işlem gördü ve işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 13 yukarısında seyretti.

Advisors Asset Management Inc. fon yöneticilerinden Gene Peroni, “Şu anda piyasada çok fazla rotasyon bulunuyor. Ancak piyasa oldukça iyi bir direnç gösteriyor. Orta dereceli bir konsolidasyondan geçiyoruz” dedi.