Advertisement

Japonya hisseleri, yenin kararsız seyretmesi ve yatırımcıların Japonya’nın Moody’s tarafından kredi notunun düşürülmesini değerlendirmeleri ile kazanç ve kayıplar arasında dalgalı bir seyir izliyor. Gıda üreticileri gerilerken, enerji hisseleri yükseliyor.

Petrol üreticisi Inpex Corp., petrolün dün toparlanmasının ardından yüzde 2.5 prim yaptı. Shionogi & Co., hisse geri alımı yapılacağı açıklaması ile yüzde 3.8 değerlendi. Gıda şirketleri yüzde 0.8 geriledi ve Topix endeksindeki 33 sanayi grubu arasında en büyük düşüşü kaydetti.

Topix endeksi, yüzde 0.5 kadar gerilemesinin ardından yüzde 0.3 yükselerek Tokyo saati ile 12:38’de 1,425.91 puana geldi. Nikkei 225 Stock Average, yüzde 0.2 artış göstererek 17,633.20 puan oldu. Yen dolar karşısında, dün Moody’s Investors Service’in Japonya’nın kredi notunu düşürmesi ile yüzde 0.2 güçlenmesinin ardından yüzde 0.1 değer kaybederek 118.50 yenden işlem gördü. Başbakan Shinzo Abe’nin erken seçim çağrısının ardından kampanyalar bugün başlatıldı, kampanyada ekonomik politikalar gündemi oluşturuyor.

Sydney’deki Paterson Securities Ltd. stratejistlerinden Tony Farnham, “Seçimler öncesinde öne çıkaracak bir şeylerin olabileceğini düşünmüyorum. Bu noktada odak noktası Avrupa ve ABD üzerinde” dedi.