Advertisement

Hindistan Merkez Bankası, üst üste 5. toplantıda da faiz oranlarında değişikliğe gitmeme kararı aldı. Merkez bankası, hükümetin borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi çağrısında bulunmasının ardından gelecek yılın başlarında parasal genişlemeye gidilebileceği sinyal verdi.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Raghuram Rajan, gösterge repo oranını yüzde 8 seviyesinde sabit tuttu. Bloomberg anketine katılan 48 ekonomistten 44’ü söz konusu kararı doğru olarak tahmin etti.

Rajan, “Mevcut durum dikkate alındığında para politikası duruşunda bir değişiklik yapılması için henüz erken. Ancak mevcut enflasyon hızı ve enflasyon beklentilerindeki değişiklikler devam ederse ve mali gelişimler cesaret verici olursa para politikası duruşunda gelecek yılın erken dönemlerinde bir değişiklik yapılabilir” dedi.

Çin’in düşük faiz oranları ile ekonomiyi canlandırmaya çalışırke, Rusya ve Brezilya2nın enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltti. Rajan’ın orta bir yol izlemesi daha güçlü bir büyümeye zemin hazırlamak için kemikleşmiş fiyat baskılarını azaltmaya öncelik verdiğini yansıtıyor. Küresel emtia fiyatlarındaki gerileme, gelecek aylarda Rajan’a göreve geldiğinde bu yana ilk kez faiz oranını düşürme olanağı sağlayabilir.