Advertisement

Bakır, petrol fiyatlarının düşüş kaydetmesi ve dünyanın en büyük sanayi metali tüketicisi Çin’de imalat sanayi göstergesinin 8 ayın en düşüğüne gerilemesinin ardından 7 gün içinde 6. kez değer kaybetti.

Bakır Londra’da yüzde 0.9 kadar geriledi. Petrol, yatırımcıların OPEC’in arz fazlasını piyasanın gidermesine bırakma kararını değerlendirmesi ile Ağustos 2012’den bu yana en büyük ralliyi düşürerek kazançlarını geri veriyor. Hükümetin dün açıkladığı verilere göre Çin’de İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Kasım ayında 50.3 seviyesinde gelerek  Mart ayından bu yana en düşük seviyeye indi. HSBC Holdings Plc ve Markit Economics tarafından hazırlanan imlat PMI’ı ise Elim ayında 50.4’ten 50 seviyesine geriledi.

Emtia fiyatlarındaki yön değişimleri, 26 ayın en büyük dalgalanmaları olarak kaydedildi. Arz fazlası ve Çin’in ekonomik büyümesindeki yavaşlama petrol, bakır ve soya fasulyesini ayı piyasasına yöneltti.

Sydney’deki Fat Prophets kaynak analistlerinden David Lennox, “Herkes Çin’e odaklanmış durumda. Çin’in büyümede daha fazla yavaşlama göstermemesini bekliyorlar” diye konuştu.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 0.7 gerileyerek Hong Kong saati ile 10:04’te ton başına 6,401.75 dolardan işlem gördü. Bakır, petrol fiyatlarındaki toparlanmanın emtia fiyatlarını yukarı itmesinin ardından 21 Ekim’den bu yana en büyük yükselişi kaydetti. Mart vadeli bakır kontratı New York’ta yüzde 0.5’lik bir düşüş ile pound başına 2.8845 dolara gelirken, Şubat vadeli bakır kontratı Şanghay’da yüzde 2.3 yükselerek 45,540 yuandan (7,407 dolar) alıcı buldu.

LME’de nikel, çinko, kalay ve kurşun geriledi. Alüminyum yatay seyretti.