Advertisement

Çin’in gösterge para piyasası oranları, Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) finans sisteminde fon çekmekten kaçınması ile düşüşü 2. güne taşıdı. PBOC’un söz konusu kararı, ekonomik büyümeyi desteklemek için mali teşvikleri artırmak arayışı içinde olduğuna işaret etti.

PBOC, traderlara göre, bugün repo veya ters repo teklifinde bulunmadı. Merkez bankası,  fonları geri çekmek için kullanılan repo satışlarını her Salı ve Perşembe günleri operasyon gerçekleştirmesinin ardından 4 aydan bu yana ilk kez 27 Kasım’da durdurmuştu. PBOC, geçtiğimiz ay sürpriz bir karar alarak mevduat ve kredi oranlarını 2012’den bu yana ilk kez düşürdü.

Çin Ulusal Bankalar Arası Fonlama Merkezi’nin derlediği ağırlıklı ortalamaya göre, bankalar arası fonlama müsaitliğinin göstergesi olan 7 günlük repo oranı, 2 baz puan düşerek Şanghay saati ile 10:59’da yüzde 3.38’e indi. Gecelik borçlanmalar için faiz oranı Şanghay Borsasında 4 baz puan gerileyerek yüzde 4.88’e geldi. Faiz oranı, geçtiğimiz hafta ilk halka arzların gerçekleşmesi ile 25 Kasım’da yüzde 42’ye yükselmişti. Guotai Junan Securities Co. yeni hisse senedi tekliflerinin 1.6 trilyon yuanlık (260 milyar dolar) bir tutarı bloke ettiği tahmininde bulunmuştu.

China Guangfa Bank Co. analistlerinden Yan Yan, “Likidite, piyasanın ay sonu sıkışıklığından çıkması ile bu hafta iyileşme gösterecek. Repo operasyonlarının merkez bankası tarafından askıya alınması, ek gevşeme önlemlerinin yolda olduğuna işaret edebilir” dedi.