Advertisement

(19:28'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, bu haftaki Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısından çıkacak teşvik ihtimallerinin iyimserliği ve enerji hisselerinin altı günlük düşüşten toparlanması ile yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 yükselerek günü 347.37 puandan tamamladı. Endeks erken saatlerdeki yüzde 1'e varan kazancı azalttı. Enerji hisseleri son 18 ayın en uzun süreli düşüş periyodunu sonlandırdı. Gösterge endeks Ekim'de gördüğü en düşük seviyenin ardından, AMB Başkanı Mario Draghi'nin varlık alımı prorgramını genişleterek devlet tahvillerini de dahil edebileceklerini açıklaması ve Çin ile Japonya merkez bankalarının teşviki artırmaları sayesinde, yüzde 12 yükseldi.

Münih'teki Aimed Capital baş yatırım görevlisi Daniel Weston "Hisse senetleri, enerji fiyatlarının düşmesinin ardından en elverişli yatırım aracı olduklarını gösteriyorlar. Bu durum da AMB'nin büyüme ve enflasyon hedefini desteklemek için harekete geçmesini sağlayabilir" dedi.

AMB 4 Aralık Perşembe günü toplanacak. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yarısından fazlası AMB'nin teşvik programını genişletmesi durumunda devlet tahvili alacağı yönünde tahminde bulunuyor.

(19:28'te güncellendi)