Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, gerçeklerin kendi niyetlerinin ne kadar gerisinde kaldığı konusunda fikir sahibi olmaya oldukça yakın.

Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerine göre, AMB'nin bu hafta bankalara kullandıracağı uzun vadeli kredi dilimi, bu bankaların önceki dilimde borçlandığı miktarın geri ödemesini bile karşılayamayacak. Bu operasyon, AMB Başkanı Draghi'nin, finans sistemine 1 trilyon euro (1.23 trilyon dolar) ekleme "niyeti taşıdığını" söylediği teşvik tedbirlerinin, ülke tahvilleri gibi daha büyük çaplı bir varlık alımları yapılmadığı taktirde yetersiz kalacak.

Draghi, gelecek yılın başında yeniden değerlendirme yapıldığında, mevcut tedbirlerin yetersiz kaldığının anlaşılması durumunda, harekete geçeceklerinin sözünü verdi ve AMB'nin 22 Ocak'taki para politikası toplantısında parsal genişleme (QE) paketini görüşmeye hazırlandığı söyleniyor. Ancak bu tartışma yetkililerin bölünmesine neden oluyor ve her yeni işaret fikirlerin farklılaşmasında krtitik öneme sahip oluyor.

Frankfurt'ta Barclays Plc kıdemli Avrupa ekonomisti Thomas Harjes, "Dört yıl vadeli kredi imkanından 180 milyar euroluk bir faydalanma, temel olarak üst sınır oluyor," dedi ve "180 milyar euro ile bile, AMB'nin bilançosu, mevcut tedbirler ile birlikte, 'niyet edilenin' önemli ölçüde altında kalıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg'in anketine katılan 24 analistin tahminlerinin medyanına göre, bankalar 11 Aralık'taki Hedefli Uzun Vadeli Refinansma Operasyonu (TLTRO) imkanı ile yaklaşık 148 milyar euro borçlanacak. Tahminler 90 milyar euro ile 250 milyar euro arasında geldi. Eylül ayında, programın ilk dilimi ile, bankalara 82.6 milyar euro ile beklenenin altında kredi verilmişti.