Advertisement

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Filistin'in statüsünü yükselterek, işgal altındaki topraklarda işlenen savaş suçların soruşturulmasının önünü açtı.

Al Jazeera'nin aktardığı habere göre, bugün alınan karar sayesinde Filistin UCM'ye temsilci gönderebilecek. Bu durum da teorik olarak, İsrail'in işgali altındaki topraklardaki olası savaş suçlarının yargılanabilmesine imkan sağlıyor.

Roma Statüsü ile yönetilen UCM, anlaşmaya dayalı ilk uluslararası ceza mahkemesi olma özellğini taşıyor. Mahkeme bağımsız bir uluslararası organizasyon ve Birleşmiş Milletler sistemine dahil değil.

Hollanda'nın Lahey kentindeki UCM'nin Başsavcısı Fatou Bensouda, daha önce gündeme gelmesi üzerine bir açıklama yaparak, İsrail aleyhine dava açma yetkilerinin bulunmadığını açıklamıştı. Ancak Filistin'in üyeliği bu durumun bundan böyle söz konusu olabileceği anlamına geliyor.

Filistin UCM'de gözlemci devlet oldu

Filistin, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) üye devletlerin katılımıyla düzenlenen zirvede "gözlemci devlet" statüsüne yükseltildi.

Son dönemde uluslararası arenada meşruiyetini ve tanınırlığını artıran Filistin, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları gibi suçları soruşturan Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne üye ülkeler toplantısında gözlemci devlet oldu. Filistin, daha önce "entite" olarak kabul ediliyordu.

UCM'ye üye olan 122 ülkenin katıldığı New York'taki zirvenin açılışında gözlemci devlet statüsü kabul edilen Filistin, henüz UCM'ye üye olmak için başvuru yapmadı. Başvurması durumunda işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail'in işlediği savaş suçları mahkemenin gündemine getirilebilecek.

Bir konunun UCM gündemine alınabilmesi için ya suçun işlendiği devletin UCM üyesi olması ya da BM Güvenlik Konseyi tarafından konunun UCM'ye sevk edilmesi gerekiyor.

BMGK'da ABD'nin veto yetkisi bulunması nedeniyle İsrailli yetkililerin savaş suçlarından dolayı mahkemeye sevk edilme ihtimalinin çok düşük olduğu belirtiliyor.

Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, gazetecilere yaptığı açıklamada, Filistin'in henüz UCM'ye katılmadığını ancak gözlemci statüsünün bu yönde atılmış önemli bir adım olduğunu kaydetti.