Advertisement

National Australia Bank Ltd.’in (NAB) yaptığı açıklamaya göre Avustralya’da iş dünyası güveni, geçtiğimiz yıl yılan seçimden bu yana en düşük seviyeye geriledi. Ekonomistler merkez bankasının faiz oranlarında 2015 yılında 2 kez indirime gideceğini tahmininde bulunuyor.

NAB’nin 27-31 Ekim tarihlerinde 400’den fazla şirkette yaptığı ankete göre güven endeksi, revize edilmiş bir önceki ayki 5 seviyesinden Kasım ayında 1 seviyesine geriledi. İşe alım, satış ve karların göstergesi olan iş dünyası koşulları endeksi 13’ten 5 seviyesine geriledi.

İşsizliğin yüzde 6.75’e çıkacağını öngören NAB Baş Ekonomisti Alan Oster, “Güvendeki erozyon, şirketlerin sektörlerine ilişkin görünümlerindeki belirsizliği yansıtıyor. Zayıflayan emtia ve iş gücü piyasası görünümü, faizlerde Mart ve Ağustos 2015’te iki kez 25 baz puan indirim gerçekleştirileceği yönünde tahminimizi değiştirmemiz anlamına geliyor. 2016 yılına kadar sabit kalabilir” dedi.

Avustralya Merkez Bankası, 16 aydır borçlanma maliyetlerini yüzde 2.5’te sabit tutuyor ve yurt içi büyüme faktörlerini canlandırmak için değiştirilmeyeceği sinyali veriyor.