Advertisement

(14:30'da güncellendi)

Altın, dolardaki düşüş ve tüm dünyada hisse senetlerindeki kayıpların ardından, yatırımcıların metale yönelik refah koruma iştahının artması sonucu, yükselişini ikinci güne taşıdı.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, beş yılın en yüksek seviyesinden düşerken, Avrupa hisse senetleri, beş yılın en düşük seviyesine inen petrol fiyatlarının enerji sektörü hisselerine satış getirmesi ve Almanya'da ithalatın Ekim ayında daralamasının ardından değer kaybetti. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri de geri çekildi.

Londra'da Marex Spectron Group değerli metaller müdürü David Govett, "Dolar şu anda yön belirleyen en önemli faktör ve ikinci sırada hisse senetleri yer alıyor," dedi ve "Piyasa dolar ve hisse senetlerinde aşırı uzun pozisyonda ve bu nedenle, altına genel bir destek sağlayan bir düzeltme görüyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.9 yükselerek, New York saati ile 07:09'da ons başına 1,206 dolara çıktı. Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 19 altındaydı. Spot altın yüzde 0.2 kazançla ons başına 1,206.03 dolar oldu.

Fed yetkiklileri gelecek hafta bir araya gelecek ve politika yapıcılar son sekiz yıldaki ilk faiz artırımının zamanlamasını görüşecek. Artan faizler, altının genellikle yatırımcısına yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlamasından dolayı, metalin cazibesini azaltıyor.

Govett, "Faiz artırımına ne kadar çok yaklaşırsak, dolar anlık zayıflığın ardından o denli büyük bir toparlanma gösterecek," dedi.

Spekülatörler, fiyatlarda yükseliş beklentisi ile açtıkları pozisyon (uzun pozisyon) sayısını üç ayın en yükseğine çıkardı. New York vadeli ve opsiyon işlemlerinde net uzun pozisyon sayısı, hükümet rakamlarına göre, yükselişini üçüncü haftaya taşıyarak, Temmuz ayından bu yana en uzun süreli çıkış dönemini gerçekleştirdi.

Mart vadeli gümüş yüzde 0.9 değer kazanarak ons başına 16.42 dolara çıktı. Şubat vadeli platin yüzde 0.6 değer kazanarak ons başına 1,236.50 dolara çıkarken, Mart vadeli palladyum yüzde 0.8 yükselişle ons başına 804 dolara ulaştı.

(14:30'da güncellendi)