Advertisement

Yen 16 önemli para biriminin 1’i hariç tümü karşısında, Asya hisselerindeki düşüşün güvenli liman olarak görülen para birimine talebi artırması ile güçlendi.

Avustralya doları düşüşü 9. güne taşırken, Yeni Zelanda doları emtia fiyatlarındaki gerilemenin ham madde satışlarına bağımlı ülkelerin görünümlerini zayıflatması ile düşüşü 3. güne taşıdı.

Avustralya doları, ülkede güven endeksinin geçtiğimiz yılki seçimden bu yana en düşük seviyeye gerilemesi ile serbest dalgalanmasına izin verilen 1983 yılından bu yana en uzun olan günlük düşüş dönemini kaydetti. Çin yuanı 4 ayın en zayıf seviyesine indi.

Tokyo’daki IG Markets analistlerinden Junichi Ishikawa, “Avustralya doları, küresel ekonomideki yavaşlamanın talebin gerilemesine neden olması ve petroldeki değer kaybı ile birlikte emtia para birimlerindeki düşüşlere öncülük ediyor. Avustralya doları karşısında ABD dolarının güçlenmesi dolar-yen çapraz kuruna da etki ediyor” dedi.

Yen dolar karşısında, dün yüzde 0.6 yükselmesinin ardından yüzde 0.4 güçlenerek 120.22 yene geldi. Yen euro karşısında, yüzde 0.4 artış ile 148.11 yen oldu. Dolar euro karşısında 1.2320 dolar seviyesinde yatay seyrediyor.

Avustralya doları ABD doları karşısında, yüzde 0.7 değer kaybederek Tokyo saati ile 14:46’da 82.33 ABD senti oldu. Avustralya doları,  9 günlük düşüş süresince yüzde 3.7 geriledi. Avustralya doları erken saatlerde 82.24 dolar ile Haziran 2010’dan bu yana en zayıf seviyeyi gördü. Yeni Zelanda doları ile yüzde 0.3 düşüş ile 76.27 ABD sentinden işlem gördü.