Advertisement

Çin, düşük kredi notuna sahip tahvillerin artık kısa vadeli krediler için teminat olarak kullanılmayacağını açıkladı ve bunun sonucu, riskli tahvillere, devlet tahvillerine de sıçrayan bir satış dalgası getirdi ve hisse senetlerinde çok sert düşüşler meydana geldi. Yuan 2008'den bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

Çin'de Borsaların takas kuruluşu, dün yaptığı açıklamaya göre, AAA'dan düşük kredi notuna sahip ya da AA'dan düşük nota sahip kuruluşlar tarafından ihraç edilen tahvilleri içeren repolar için yeni başvuruları kabul etmeyi durdurdu. Guotai Junan Securities Co.'ya göre, bu adım, gelecek ay hangi tahvilin devlet tarafından destekleneceğini açıklığa kavuşturmak için Çin'in yerel yönetim finansman araçlarına (LGFV) ihtiyaç duymasından önce, repo piyasasından riskli tahvillerin uzaklaştırılmasına yardımcı olacak.

Yuan bazında LGFV tahvilleri, Çin'de Menkul Kıymetler Saklama ve Takas Şirketi'nin kararının ardından, traderların nakit elde etmek için likit varlıkları satması ve bazı repo işlemlerinden çıkması ile birlikte, geri çekilirken, Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetleri değer kaybetti ve devlet tahvilleri faizleri yükseldi. Maliye Bakanlığı, yerel yönetim tahvil piyasası soruşturmasını genişletmek ve yaklaşık 3 trilyon dolar büyüklüğündeki bölgesel tahvil pazarında şeffaflığı artırmak için, yerel yönetimlere, 5 Ocak'a kadar, ihraç ettikleri tahvillerin detaylarını vermelerini istedi.

Çin'in üçüncü büyük aracı kurumu Guotai Junan Securities Co.'nun tahvil analisti Zhang Li, "takas kuruluşu, hükümtin hangi tahvillerin yerel yönetim tahvili olarak sayılacağını açıklığa kavuşturmadan önce, LGFV tahvillerinin riskleri konusunda endişe duyuyor olabilir," dedi ve "Bu regülasyon likidite üzerinde etkili olabilir ve yatırımcılar LGFV tahvillerini satabilir" şeklinde görüş bildirdi.