Advertisement

Çin'de ihracatın son yedi aydaki en yavaş artışı göstermesi ve faiz swaplarındaki artışın dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde görünüme yönelik endişeleri iyice artırması sonrasında, yuan altı yılın en dik düşüşünü gerçekleştirdi. 

Çin Döviz İşlemleri Sistemi fiyatlarına göre yuan yüzde 0.55 kadar gerileyerek kapanış seviyeleri baz alındığında Aralık 2008'den bu yana en dik düşüşü kaydetti. Yuan dolar karşısında Şanghay saati ile 12:11'de yüzde 0.41 aşağıda 6.1980'den işlem görüyor ve bu düzey Temmuz'dan bu yana en düşük seviye. Kur son iki günde yüzde 0.8 kaybederek 2008'den bu yana en dik kayıpları yaşıyor. 

Çin'in düşük kredi notuna sahip tahvillerin artık kısa vadeli krediler için teminat olarak kullanılmayacağını açıklaması sonrasında faiz swapları üç ayın zirvesine çıktı. Dün açıklanan verilere göre ihracat Kasım'da bir yıl önceye göre yüzd 4.7 artarken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 8 artış olacağı yönündeydi. İthalat ise yüzde 6.7 gerilerken, ticaret açığı 54.47 milyar dolar ile rekor seviyede kaldı. 

Bank of Communications Co. Hong Kong şubesi stratejistlerinden Ho Man Chun, "Çin tahvil faizlerindeki artışın da dahil olduğu olumsuz konu başlıkları yuanda sert bir düşüşü tetikledi. Ticaret verisi beklentiyi karşılayamadı bu da bir başka faktör" dedi.