Advertisement

(19:50'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, Yunanistan gösterge endeksinin erken seçim endişesi ile 1987'den bu yana en sert düşüşü yaşamasının ardından, gerileyişi ikinci güne taşıdı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 2.3 gerileyerekgünü 340.48 puandan tamamladı. Endeks 7 haftayı aşan bir sürenin en sert 2 günlük düşüşünü kaydetti. İnşaat ve enerji şirketlerinde dün yaşanan düşüş Avrupa hisselerinin dört haftalık ralli sonrasında gerilemesine sebep oldu.

Almanya'da ithalat bir önceki aya göre Ekim'de yüzde 3.1 gerilerken, analistlerin beklentisi yüzde 1.7 düşüş olacağı yönündeydi. İhracat ise yüzde 1.7'lik düşüş beklentisine kaşılık yüzde 0.5 geriledi. 

Yunanistan ASE Endeksi, hükümetin cumhurbaşkanı seçiminin önümüzdeki hafta yapılacağını açıklamalarının ardından, yüzde 13 geriledi. Cumhurbaşkanı'nın üç tur sonunda seçilememesi halinde hükümetin düşme ihtimali, parlamento seçimlerinin Ocak'ta yapılması anlamına geleceği için, Avrupa'nın en büyük borcuna sahip ülkesinde satışlara neden oldu.

Çin'in düşük kredi notuna sahip tahvillerin artık kısa vadeli krediler için teminat olarak kullanılmayacağını açıklaması sonrasında daha riskli varlıklardaki satışlar devlet tahvilleri ve hisslerine de sıçradı. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 5.4 gerileyerek Ağustos 2009'dan bu yana en dik düşüşü kaydetti. Enerji şirketleri petrol fiyatlarındaki düşüş ile MSCI Asya Pasifik Endeksi'nin yüzde 0.7 gerilemesine öncülük etti. 

(19:50'de güncellendi)