Advertisement

Rusya’nın tahvil piyasasında yatırımcıların Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in rublenin değer kaybını önlemek için sermaye kontrolleri uygulayacağına yönelik endişeli oldukları işaretleri artıyor.

Tahvil satın alımı yapanlar, Londra’da ve diğer uluslararası piyasalarda işlem gören ruble tahvilleri yerine Moskova’da işlem gören ruble bazında tahvilleri satın almak için daha fazla prim talep ediyor. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre iki tahvil arasındaki faiz farkı, 0.66 yüzde puana yükselerek Ocak 2013’ten bu yana en geniş farka ulaştı ve geçtiğimiz iki yıldaki ortalamanın 6 katından yüksek seviyeye çıktı. Eylül ayında bu fark 0.03 yüzde puan seviyesindeydi.

İki tahvil üzerindeki getiriler rubledeki dalgalanmalardan etkilenirken, Moskova’da işlem gören tahvil sahibi yatırımcılar Rusya’nın para birimi işlemlerine sınırlandırmalar getirmesi halinde paralarının bağlı kalma riski ile karşı karşıya geliyor. Ancak söz konusu kısıtlamaların uluslararası tahvillerin sahiplerine uygulanması mümkü değil. Kısıtlama spekülasyonu, petroldeki düşüşün ardından yükseliş gösterdi.

3 yıl vadeli Rusya’da işlem gören tahvilin faizi geçtiğimiz hafta 1.9 yüzde puan yükselerek yüzde 12.9 ile rekor seviyeye ulaştı. Bloomberg’in derlediği verilere göre benzer vadeli uluslararası piyasada işlem göre ruble tahvilinin faizi ise yüzde 12.24 seviyesinde. İki tahvil arasındaki 66 baz puanlık fark Rusya’nın yerel tahvil piyasalarını yabancı yatırımcılara açtığı Ocak 2013’ten bu yana en geniş fark olarak kaydedildi. Ortalama geçtiğimiz iki yılda 10 baz puan seviyesindeydi.