Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Peter Praet, gerileyen petrol fiyatlarının Euro Bölgesi enflasyon oranını sıfırın altına itebileceğini belirtti.

Praet Washington’da yaptığı açıklamalarda, “Mevcut petrol fiyatı şokunun etkisi dikkate alındığında, riskin önümüzdeki aylarda enflasyonun geçici olarak negatif alana düşmesi yönünde olduğunu görüyoruz. Normal şartlarda bir merkez bankası arz fazlasını olumlu olarak ele almayı tercih eder. Nihayetinde, düşen petrol fiyatları reel gelirleri artırır ve gelecekte de üretimin artmasını sağlayabilir. Ancak şu an böyle bir lüksümüz olmayabilir” ifadelerini kullandı.

AMB, Euro Bölgesi’ne likidite sağlamak için bilanço tablosunu 1 trilyon euro (1.2 trilyon dolar) kadar genişletmeyi amaçlıyor ve gelecek yıl mevcut teşvikleri yeniden gözden geçirecek. Düşen petrol fiyatları, enflasyon üzerinde aşağı yönlü ek baskı yaratıyor. Enflasyon Kasım ayında yüzde 0.3’e yavaşlamıştı. Buna karşın merkez bankasında geniş ölçekli ülke tahvili satın alımları ile ilgili fikir birliği henüz sağlanmış değil.