Advertisement

Yen, Asya hisselerinin küresel hisse senedi piyasasındaki düşüşü genişletmesi ve Çin’de yavaşlayan büyümenin güvenli liman olarak görülen varlıklara talebi desteklemesi ile yükselişi 3. güne taşıyor.

Yen 16 önemli para biriminin tümü karşısında, küresel para birimi volatilitesinin göstergesi olan endeksin 15 ayın en yüksek seviyesine ulaşması ile güçlendi. Avustralya doları, Çin’de enflasyonun 5 yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösteren verinin ardından düşüşü 10. güne taşıdı. Avustralya doları, serbest dalgalanmaya başladığı 1983’ten bu yana en uzun süreli kayıp dönemini kaydetti. ABD doları, Fed’in gelecek hafta gerçekleştireceği toplantı öncesinde yatay seyrediyor.

New York’taki Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. para birimi işlemleri yöneticilerinden Naohiro Nomoto, “Hisse senetleri kayıpları genişletirse, dolar-yende düşüş olabilir. Ancak şu ana kadar gördüğümüz gerileme bir düzeltme gibi görünüyor ve uzun sürmeyecektir. Gelecek haftaki Fed toplantısı öncesinde düşük seviyelerden dolar alımı yapılabilir” dedi.

Yen dolar karşısında, önceki iki seansta yüzde 1.5 değerlenmesinin ardından yüzde 0.2 yükselerek Tokyo saati ile 12:43’te 119.47 yenden işlem gördü. Yen euro karşısında yüzde 0.2 artış ile 147.83 yen seviyesine geldi. Dolar euro karşısında, yatay bir seyirle 1.2375 dolar seviyesinde.

Çin İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilerin tüketici-fiyat enflasyonun Kasım ayında yüzde 1.4’e yavaşlayarak Kasım 2009’dan bu yana en düşük seviyeye gerilediğini göstermesinin ardından MSCI Asya Pasifik Endeksi’nde hisse senetleri yüzde 1.3 geriledi. Üretici fiyatları yüzde 2.7 gerileyerek ekonomist beklentilerinin üzerinde bir düşüş gösterdi.