Advertisement

Çin hisseleri, yavaşlayan enflasyonun ek parasal genişleme beklentilerini artırmasıyla gösterge endeksin 5 yılın en büyük düşüşünü sonlandırmasının ardından yükseliyor.

Kweichow Moutai Co., ekonomiye en az bağımlı tüketici şirketlerinin yükseliş göstermesi ile yüzde 3.6 değerlendi. Zhe Jiang Daily Media Group yüzde 9.2 prim yaparak medya hisselerindeki ralliye öncülük etti. Citic Securities Co., hisselerinin geçtiğimiz ay iki katı kadar değerlenmesinin ardından yüzde 2.9 gerileyerek finans şirketlerindeki düşüşleri hızlandırdı. China Life Insurance Co., değerlemelerin iki yıla yakın bir sürenin en yüksek seviyelerine ulaşması sonrasında yüzde 3.5 geriledi.

Şanghay Bileşik Endeksi, dün yüzde 5.4 düşüş kaydetmesinin ardından yüzde 1.9 yükselerek yerel saat ile 14:00'te 2,909.38 puana geldi. Çin’de tüketici fiyatları geçtiğimiz ay yüzde 1.4 yükseldi. Ekim ayında yüzde 1.6 artış görülmüştü. Enflasyon oranı ve üretici fiyatları, beklentilerin üzerinde geriledi.

Şanghay’daki Shenyin & Wanguo Securities Co. Çin hisseleri satış ve işlem direktörü Gerry Alfonso, “Oldukça düşük gelen enflasyon rakamları ile birlikte hedefli ek teşvik önlemlerin alınması ve politikada genişleme olma olasılığı belirgin bir şekilde yükseldi” dedi.

CSI 300 Endeksi dünkü yüzde 4.5’lik düşüşten toparlanarak yüzde 0.9 yükseldi. Hang Seng China Enterprises Endeksi, yüzde 0.3 düştü. Endeksin gerilemesinde finans ve enerji hisselerindeki düşüş etkili oldu. Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 geriledi.