Advertisement

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney BOE’nin saklı tuttuğu tartışmalarını yarın açıklamaya istekli olup olmadığını gösterecek.

İngiltere kanun yapıcılarının, merkez bankasının Para Politikası Komitesi toplantılarının kayıtlarını yok ettiğine dair şüpheci yaklaşımını belirtmesinden 9 ay sonra BOE Başkanı değerlendirme yayınlayacak. BOE mevcut durumda toplantı tutanaklarının düzenlemiş halini sunuyor. Söz konusu düzenlenmiş tutanaklar, politika yapıcıların tartışmalarının kısaltılmış bir şekli ile birlikte nasıl oy kullandıklarını gösteriyor. ABD Merkez Bankası (Fed) ve Japonya Merkez Bankası (BOE) yıllardır tutanaklarının tamamını yayınlıyor. BOE ise henüz hiçbir toplantısının tutanağını bütünüyle açıklamadı.

Politikada yapılacak herhangi bir değişiklik Carney’in merkez bankasında devam eden devriminde yeni bir adımın atılmasını sağlayabilir ve faiz sıkılaştırma periyodunun başlaması öncesinde karar verici kurumda daha geniş bir modernizasyon yapılması için fırsat yaratabilir. BOE yetkilileri üzerinde şeffaflığın artırılması yönündeki baskılar artıyor.