Advertisement

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, hükümetin rubledeki düşüşün önünü almak için büyük şirketlerin Döviz cinsinden satışlarının gelirlerini bir an önce tahsil etmeleye çağırdığını ifade etti. Yetkililer rubledeki düşüşün önlemeye çalışırken, merkez bankası yarın ikinci kez üst üste faiz artışı yapmayı değerlendiriyor.

Rusya'da bir televizyon kanalına konuk olan Medvedev "Rublenin ciddi oranda zayıflaması uzun vadede ekonomi için olumlu olmaz. Bu durum bütçeye katkı sağlasa da, stratejik açıdan yaralayıcı oluyor" diye konuştu.

Medvedev'in açıklamaları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen hafta kur spekülatörlerini caydırmak için sert önlem alma çağrısı yapmasının ardından geldi. Hükümet, petrol fiyatlarının 2009'dan bu yana en düşük seviyelere gelmesi ve Ukrayna krizi nedeniyle uygulanan yaptırımların rubleyi rekor düşük seviyelere indirmesinin ardından, gerilemeyi durdurmak için önlemlerini artırıyor.

Rubledeki yüzde 40'lık değer kaybı, geçen ay planlanandan önce serbest kura geçen ve para birimini korumak için 80 milyar dolar harcayan politika yapıcıların elinde fazla seçenek bırakmadı. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina'nın önderliğindeki yetkililer, Bloomberg anketine katılan 34 ekonomistin tahmin medyanına göre, yarın bu yıl 5. kez faiz artıracak.

Ruble bu yıl genelinde Ukrayna hryvniasının ardından Bloomberg'ün izlediği 170 para biriminin en kötü performans göstereni durumunda bulunuyor. Ruble, merkez bankasının 31 Ekim'de faizi 150 baz puan artırmasından bu yana dolar karşısında yüzde 24 değer kaybetti. Kur Moskova saati ile 17:33'te dolar karşısında yüzde 0.8 aşağıda seyrediyordu.