Advertisement

Japonya Merkez Bankası (BOJ), rekor düzeydeki teşvikte bir değişikliğe gitmedi. Gerileyen petrol fiyatları, merkez bankası Başkanı Haruhiko Kuroda’nın enflasyonu canlandırma çabalarını güçleştiriyor.

BOJ, parasal tabanı yıllık olarak 80 trilyon yen (672 milyar dolar) artıracağı açıklamasında bulundu. Bloomberg anketine katılan 33 ekonomistin tahminleri de BOJ kararı ile paralel idi.

Merkez bankasının dünyanın üçüncü en büyük ekonomisi Japonya’yı “deflasyonal zihniyetten” çıkarabilmek için 31 Ekim’de teşviki artırma kararı almıştı. Söz konusu tarihten bu yana petrol yüzde 25’ten fazla değer kaybına uğradı. Konu ile ilgili bilgi sahibi kişilerin ifadelerine göre, BOJ, düşük petrolün enflasyonu zayıflatmasını engellemek için ek teşvik gerektiği fikrini reddediyor.

NLI Research Institute ekonomistlerinden Ysuhide Yajima, “Gerileyen petrol fiyatları sorun teşkil ediyor. Merkez bankası teşviki artırmayı sürdürmek  istemiyorsa, sadece petrol fiyatlarındaki düşüşe yönelik bir genişleme yapmayacağını netleştirmeli” dedi.

Petroldeki gerileme, enflasyon beklentilerini düşürürken, Kuroda’nın fiyat artışlarını hızlandırmasını güçleştiriyor.