Advertisement

Hong Kong'ta işlem gören Çin hisseleri, hükümetin para politikasındaki genişlemeleri yavaşlayan ekonomiyi desteklemek için daha ileri taşıyacağı spekülasyonları arasında, üç yıldan uzun bir sürenin en yüksek kapanışına doğru ilerliyor. 

Finansal şirketler ve proje geliştiricileri yükselirken, China Vanke Co. yüzde 9.5 ve People's Insurance Company (Group) of China Ltd. yüzde 3 değer kazandılar. Tren üreticileri CSR Corp. ve China CNR Corp. birleşme kararlarını duyurduktan sonra en az yüzde 11 artış kaydettiler. Kaisa Group Holdings Ltd.'nin ise 52 milyon dolarluk kredi nedeniyle temerrüde düşmesinin sonrasında yasağı devam ediyor. 

Hang Seng China Enterprises Endeksi, yani H hisseleri göstergesi yüzde 1.9 artarak Hong Kong saati ile 13:37'de 12,213.65 puan oldu ve böylece Ağustos 2011'den bu yana en yüksek kapanış seviyesinde. Hang Seng Endeksi yüzde 0.8 artışla 23,781.92 puanda. Çin'de fabrika üretimi dün açıklanan bir veriye göre 18 ayın en düşüğüne geriledi. 

Geo Securities Ltd. CEO'su Francis Lun, "H hisseleri hala para politikasının rahatlığını yaşıyor. 2015'te Çin'deki ralliyi yakalamak için en az yüzde 20 yükseliş görebiliriz. Çin daha fazla genişlemeci olmak zorunda çünkü imalat sanayi sektörü zayıf" ifadelerini kullandı. 

Hang Seng China Enterprises Endeksi geçtiğimiz yılı yüzde 11 yükselişle tamamladı ve Şanghay Bileşik Endeksi'nin yüzde 53'lük rallisinin aşağısında kaldı. Ekonomik verilerin daha fazla daralma sinyali vermesi, bu nedenle Kasım'da Temmuz 2012'den sonra ilk defa politika faizi indirimi yapılması ve perakende yatırımcılarının böylece piyasaya fon akışı sağlaması ile Çin hisseleri, hızlı bir yükseliş kaydetti.