Advertisement

Çin liderleri, ekonominin dayanaklarını yatırım ve ihracattan büyümede tüketim ve piyasaların daha büyük bir rol oynadığı bir model ile değiştirmeyi hedefliyor.

Ekonomist ve analistler, hızlandırıcı politika değişiklikleri yapılarak 2015’te ekonomik yapılandırmayı destekleyebilecek 7 alanı yakından takip ediyor. Bu alanlar arasında yurtiçi talepte artış, daha ucuz petrol, enerji fiyatlandırma reformları, geliştirilmiş refah korunması ve özelleştirme dalgası bulunuyor.

Söz konusu alanlardaki çalışmalar politika yapıcılar tarafından başlatılmış veya dışsal olayların etkisiyle gelişiyor olabilir. Ancak bu alanlardaki çalışmaların dünyanın ikinci en büyük ekonomisine destek sağlama olasılığı oldukça yüksek.

Morgan Stanley baş ekonomisti Stephen Roach, “Çin’in tüketime dayalı büyümeye yönelmesi, gelişmiş dünyaya ‘inanılmaz fırsatlar’ sunacak etkileyici değişimlerin bir parçası. Ülke ekonomisi yönünü, ihracat üretici olmaktan dünyanın geri kalanına talep sağlayan bir tüketici olmaya çeviriyor” şeklinde konuştu.