Advertisement

Fed Cleveland Başkanı Loretta Mester, faiz oranlarının bu yılın ilk çeyreğinde artırılabileceğini belirtirken, sıkılaştırma hızının ilk artırım tarihinden daha önemli olduğunu söyledi.

Mester Boston’da verdiği röportajda, “Bazı bakımlardan, artırımın tam olarak ne zaman olacağı doğru soru değil”  dedi.

Bu yıl politikada oy kullanmayacak olan Mester, gösterge federal fon oranlarının yüzde 3.75’e yükselmesini beklediğini ifade etti. Fed yetkilileri söz konusu orana daha uzun vadede bir diğer deyişle önümüzdeki 2 yıl içerisinde ulaşılacağı tahmininde bulunuyor. Mester, “Oraya ne kadar yavaş veya ne kadar hızlı varacağımız ekonomiye bağlı olacak” diye konuştu.

Politika yapıcılar, gelecek yıl yapılacak sıkılaştırmanın hızına ilişkin tahmin meydanlarını geçtiğimiz ay düşürdüler. Aynı toplantıda Federal Açık Piyasa Komitesi, 2006’dan bu yana ilk kez gerçekleştirilecek olan faiz artırımında ‘sabırlı’ olunacağı belirtti. Başkan Janet Yellen ise toplantının ardından yaptığı açıklamada Nisan ayı öncesinde harekete geçilmesinin düşük bir ihtimal olduğunu söyledi.

Mester, ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 3 hızında bir genişleme göstereceği tahmininde bulunuyor. Enflasyonun ise petrol fiyatındaki düşüşten kaynaklanan geçici gerilemenin ardından Fed’in yüzde 2’lik hedefine kademeli olarak yaklaşacağını öngörüyor.