Advertisement

Yunanistan’ın politik partileri, 3 haftadan kısa bir süre gerçekleşecek seçimler için bir flaş kampanyaya girişti. Başbakan Antonis Samaras seçimden çıkacak sonucun ülkenin Euro Bölgesi üyeliğinin kaderini belirleyeceğini söyledi.

Samaras 2 Ocak’ta yaptığı konuşmada, ana muhalefet partisi Syriza’nın seçimlerden zaferle çıkmasının temerrüde düşme ve Yunanistan’ın 19 üyeli Euro Bölgesi’nden çıkması ile sonuçlanabileceği uyarısında bulundu. Syriza lideri Alexis Tsipras ise partisinin Almanya öncülüğündeki tasarrufu sonlandıracağını söyledi.

Der Spiegel dergisi, Şansölye Angela Merkel’in Yunanistan’ın çıkışını kabul etmeye hazır olduğunu ve Syriza’nın anketlerle paralel olarak seçimleri kazanması halinde bu gelişmenin Berlin tarafından kaçınılmaz ve yönetilebilir görüldüğünü belirtti.

25 Ocak’ta gerçekleştirilecek olan seçim, Yunanistan’ı Avrupalı politika yapıcıların dikkatinin merkezine yerleştirdi. Politika yapıcılar, Euro Bölgesi’nin yeniden borç krizine girmesini önlemeye çalışıyor. 10 yıllık Yunanistan tahvil faizleri, Eylül ayındaki yüzde 5.57 seviyesinden geçtiğimiz hafta yüzde 9’a yükseldi. İtalya’dan İrlanda’ya tahvil faizlerindeki gelişmeler kötü etkinin sınırlı olduğuna işaret ediyor.