Advertisement

Çin’in gösterge para piyasası oranı, tatil sezonunun sona ermesi ile birlikte likiditenin finansal sisteme dönmesinin ardından iki haftaya yakın bir sürenin en büyük düşüşünü kaydetti.

Bankacılık sistemindeki fonlama müsaitliğinin göstergesi olan 7 günlük repo oranı, Ulusal Bakalararası Fonlama Merkezi’den gelen ağırlıklı ortalamaya göre 31 baz puan düşerek Şanghay saati ile 10:02’de yüzde 4.52’ye geriledi. Söz konusu gerileme 24 Aralık’tan bu yana en büyük düşüş olarak kaydedildi. 7 günlük repo oranı, bankalararası piyasanın 3 günlük tatilin ardından yeniden açılması ile dün 13 baz puan geriledi.

Pekin’deki Citic Securities Co. analistlerinden Deng Haiqing, “Festival öncesindeki rezerv ve mevduat stoklamaları piyasayı tatil öncesinde daralttı. Bu hafta likiditeyi etkileyecek bir faktörün bulunmaması ile sıkılığın hafiflemesini bekliyoruz” dedi.

Çin'in imalat sanayi göstergesi, 1 Ocak'ta 18 ayın en düşük seviyesine gerileyerek, politika yapıcıların üzerindeki teşvik baskısını artırdı. Hükümetin hazırladığı Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Aralık'ta 50.1’e gerileyerek 18 ayın en düşük seviyesine indi. Bloomberg anketine katılan analistler PMI’ın 50 olarak açıklanacağı yönünde tahminde bulunmuştu. PMI, Kasım ayında 50.3 seviyesindeydi. 50’nin üzerindeki sayılar genişlemeye işaret ediyor.