Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomileri, kemer sıkma önlemlerinin bütçe açıklarını daraltmaya yardımcı olması ile bu yıl 2014’e göre yaklaşık yüzde 6.3 daha az borcu yeniden finanse edecek.

Bloomberg’in derlediği verilere göre G-7 ülkeleri ve Brezilya, Çin, Hindistan ve Rusya için vadesi gelecek olan bono, senet ve tahvillerin toplam miktarı 7.43 trilyon dolardan 6.96 trilyon dolara gerileyecek. Önemli gelişmiş ülkelerde vadesi gelen borçların düşmesi ile önemli gelişen piyasalarda bulunanlar yükselerek son yıllardaki trendi tersine çevirecek.

Daha büyük bütçe disiplininin içinde bulunduğu listeye yavaşlayan enflasyon ve merkez bankası alımları tarafından şiddetlenmiş yetersizlik faktörlerinin de dahil olması tahvillerin neden ralli yaptığını açıklıyor. Geçen yılı ortalama yüzde 1.6’dan düşük seviyede kapatan tahvil faizleri, hükümet ve şirketler için destek sağlar nitelikte ve daha yüksek kuponlu menkul kıymetleri düşük maliyetli olanlarla değiştirmelerine olanak sağlıyor. Fransa, Almanya, Japonya ve İsviçre’de kısa vadeli menkul kıymetlerde faizler sıfırın bile altına indi.

New York’taki Credit Agricole SA yöneticilerinden David Keeble, “Yıllar süren kemer sıkma önlemlerinin ardından mali tablo çoğu yerde gelişme gösterdi. Toparlanan büyüme ve düşük enflasyon borçlananlara destek sağlıyor” dedi