Advertisement

Belarus Merkez Bankası, ülke rublesinin yüzde 6.6 gerilemesine izin verdi ve bireyler tarafından yapılan yabancı para birimi satın alımlarındaki ücreti düşürdü. Belarus Merkez Bankası söz konusu kararı ile Rusya’nın 1998’den bu yana yaşadığı en kötü para birimi krizinin etkilerinden kaçınmaya çalıştı.  

Para birimi satın alımlarından alınan vergi, Minsk’te bulunan merkez bankasının web sitesinde yer alan açıklamaya göre bugünden itibaren yürürlüğe girecek şekilde yüzde 20’den yüzde 10’a düşürüldü. Dolar karşısındaki resmi döviz kuru, 11,900 rubleden gerileyerek 12,740 seviyesine geldi.Geçtiğimiz yıl yüzde 20 gerileme kaydedilmişti.  

Merkez bankası konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Atılan adımlar finans sektöründeki durumu normalleştirmeyi amaçlıyor” ifadesini kullandı.

Ana ihracatları potaş, traktör ve rafine yağ ürünlerinden oluşan ve eski bir Sovyet cumhuriyeti olan Belarus, Rusya krizinden olumsuz etkileniyor. Rusya, Blearus’un en büyük ticaret ortağı olma özelliği taşıyor. Çoklu döviz kurları, Belarus tarafından iki haftadan uzun bir süre önce açıklanan sermaye kontrollerinden bu yana hızla çoğaldı. Merkez bankası aldığı karar ile resmi oranı sabit tutması ile birlikte ticari bankalara para birimi alıcılarına ek ücretlendirme yapmaları yönünde talimat vermişti.  Bu oran ilk başta yüzde 30 seviyesinde belirlenmişti.