Advertisement

ABD'de hizmet sektörü, Aralık ayında son altı ayın en yavaş artışını kaydederek, ABD ekonomisinin en büyük bölümünün yılın sonlarına doğru soğuduğuna işaret etti. 

ISM imalat dışı endeksi 56.2'ye gerilerken, Kasım'da 2005'ten bu yana en yüksek ikinci düzey olan 59.3 seviyesindeydi. Bloomberg anketine katılan 85 ekonomistin tahmin medyanı endeksin 58'e gerileyeceği yönündeydi. 2014 yılının ortalaması ise son dokuz yılın en yükseği oldu.

Küresel piyasalar ivme kazanmakta zorlanırken, tüketici harcamalarındaki artışın, hizmet sektörüne de katkı yapacağı düşünülüyor. Artan işe alımlar ve 2009'dan bu yana en ucuz seviyedeki akaryakıt fiyatları, otomobil satışlarından giyim perakendeciliğine kadar satışları artırabilir. 

New York'ta bulunan 4Cast Inc. kıdemli ekonomistlerinden David Sloan, veri açıklanmadan önce yaptığı yorumda, "Hizmet sektöründeki bir yavaşlama geçici olacak gibi görünüyor. Yeni yılla birlikte akaryakıt fiyatlarının düşmeye devam etmesi ve iş gücü piyasasındaki gelişmle birlikte yeniden hızlanma görebiliriz" ifadelerini kullandı.