Advertisement

(19:13'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, beklenenden kötü gelen enflasyon oranı sonrasında yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası'nın teşvikleri artıracağı yönündeki iyimserliği üzerine yükseldi. Hisse senetleri seansın son saatlerinde kazancını azalttı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 yükselerek günü 333.2 puandan tamamladı. Endeks erken saatlerde yüzde 1.2 kadar yükselmişti. Stoxx Europe 600 Euro Bölgesi'nde enflasyonun 5 yılın ardından ilk kez gerilediğini gösteren veriden destek buldu.

Cenevre'de bulunan EFG Bank hisse ve türev işlemleri şefi Alex Neil, "Bir kez daha kötü haberin iyi algılandığı bir dönemdeyiz, yatırımcılar kötü gelen enflasyon sonrasında AMB'nin daha erken harekete geçeceğini umuyor" dedi. 

Avrupa Birliği'nin Lüksemburg'ta bulunan istatistik ofisi, tüketici fiyatlarının Aralık'ta yüzde 0.2 gerilediğini bildirdi. Bu oran Eylül 2009'dan bu yana en düşük seviye. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı yüzde 0.1 düşüş olacağı yönündeydi. Bir başka veriye göre ise şsizlik oranı değişmeyerek yüzde 11.5'te kaldı.

(19:13'te güncellendi)