Advertisement

Küresel tahvil faizleri, ABD ücretlerindeki beklenmedik düşüşün traderları Fed’in bu yıl faiz artırımına gideceği yönündeki iddialarını geri çekmeye yöneltmesi ile düşüşleri genişleterek rekor düşük seviyeye indi.

Bank of America Merrill Lynch Global Broad Market Sovereign Plus Endeksi’ndeki tahvilleri yüzde 1.24 ile 1996’dan bu yana olan verilere dayanarak tüm zamanların en düşük seviyesinde bir efektif faize oranına geldi. 10 yıl vadeli gösterge ABD Hazine tahvili faizi, gerileyen petrol fiyatlarının enflasyon görünümünü düşürmesi ile geçtiğimiz hafta Ekim ayından bu yana ilk kez yüzde 2’nin altına gerilemesinin ardından yüzde 2’nin altındaki seviyesini koruyor.

Taype’de bulunan Capital Securities Corp. Hazine tahvili traderlarından Kevin Chen, “ABD’de ücret artışları olumlu değil. Negatif bölgeye doğru yöneliyor. Faiz oranları hala aşağı yönlü hareket ediyor. Trend oldukça kuvvetli” dedi.

Bloomberg verilerine göre 10 yıl vadeli tahvil faizi, Londra saati ile 07:04’te yüzde 1.95 seviyesinde büyük bir değişiklik göstermedi. Kasım 2024 vadeli yüzde 2.5 faizli tahvilin fiyatı 102 22/32 seviyesinde.

Bloomberg ABD Hazine Tahvili Endeksin’ne göre ABD tahvilleri geçtiğimiz hafta itibarıyla Ocak ayında yüzde 1.3 getiri sağladı. 2014 yılında ise yüzde 6.2 yükselmişti.