Advertisement

Japonya, Başbakan Shinzo Abe hükümetinin satış vergilerini artırmasının ardından resesyona giren ülke ekonomisini desteklemek amacıyla gelecek mali yıl için rekor bir bütçe planlıyor.

Maliye Bakanı Taro Aso, hükümet bakanları ve iktidardaki koalisyon partilerinin bugün Tokyo’da yaptıkları toplantıda, 96.34 trilyon yen tutarındaki (814 milyar dolar) bütçe teklifini 1 Nisan’da başlayarak 12 aylık süre için onayladığı açıklamasında bulundu.  

Dünyanın en büyük borç yüküne sahip Japonya borçlarını kontrol altına almak için mücadele ediyor. Ülke vergi gelirlerinin 24 yılın en yüksek seviyesine çıktığını görürken, yeni tahvil ihraçlarının 2008’den bu yana en düşük seviyeye gerilediğine şahit olacak. Abe’nin hali hazırda kamu çalışmaları harcamalarını artırdı ve mevcut yıl için tamamlayıcı bütçe ile küçük ölçekli şirketler için destek sağladı.

Barclays Plc baş Japonya ekonomisti Kyohei Morita, “Bütçe, Japonya’nın yaşlanan nüfusu dolayısıyla sosyal refah harcamalarını düşürmenin gittikçe zorlaşması ile birlikte her yıl büyümeyi sürdürecek. 2015’in ikinci yarısında ekonominin,  kamu çalışmaları harcamalarındaki ani düşüşten göreceği zarar riski dikkate alındığında, hükümetin ekstra bir bütçe tasarı sunması zorunlu hale gelebilir” dedi.