Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Ewald Nowotny, politika yapıcıların deflasyon risklerini ciddiye almaları gerektiğini ve harekete geçmek için çok beklememeleri gerektiğini söyledi.

Aynı zamanda Avusturya Merkez Bankası Guvernörü görevinde olan Nowotny Viyana’da yaptığı konuşmada, “Euro Bölgesi, fiyatlardaki düşüşlerin harcamaların ertelenmesine yol açacağı bir durumda değil ancak deflasyon risklerinin ciddiye alınması ve üzerine gidilmesi gerekiyor. Bir reaksiyon vermek için çok uzun süre beklememeliyiz” değerlendirmelerinde bulundu.

AMB, petrol fiyatlarındaki düşüşlerin yıllık tüketici fiyatlarında 5 yıldan uzun bir süreden bu yana görülen ilk gerilemeyi tetiklemesinin ardından 22 Ocak’ta gerçekleşecek toplantıda geniş ölçekli varlık alımlarını tartışmaya hazırlanıyor. Politika yapıcılar, parasal genişlemeye ihtiyaç duyulup duyulmadığı konusunda fikir ayrılığı yaşıyorlar. Bundesbank Başkanı Jens Weidmann genişlemeye karşı bir tutum sergilerken, AMB Baş ekonomisti Peter Praet tersi yönde görüş bildiriyor.

Nowotny, Yönetim Kurulu’nun birkaç seçenek üzerinde çalıştığını ve bunların ülke ve kurumdal tahvil alımlarını içerdiğini söyledi. Nowotny, kurulun hedef bir miktar belirleme ve alımlara ilişkili risklerin ulusal merkez bankaları arasında paylaşılması üzerinde tartışmalar yürüttüğünü dile getirdi.