Advertisement

Bakır, rekor seviyedeki Çin ithalatının yatırımcıları talebin arz fazlasını bertaraf etmek için yeterli olduğuna yönelik ikna edememesi ile 5 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Bakır, yüzde 1.3 kadar düşerek Ekim 2009’dan bu yana en zayıf seviyeden işlem görüyor. Bakır, işlenmemiş materyal fiyatlarının arz artışının tüketimi aştığı spekülasyonları ile gerilemesinin ardından bu yıl sanayi metallerindeki düşüşlere öncülük ediyor. Bugün açıklanan veri Çin’in 2014 yılında rekor seviyede ham bakır ve bakır ürünleri ithalatı yaptığını gösterdi.

Bloomberg Emtia Endeksi, yükselen arz fazlası ve Avrupa ve Çin’de yavaşlayan ekonomik büyüme ile 12 yılın en düşük seviyesine geriledi.

National Australia Bank Ltd. kıdemli ekonomistlerinden James Glenn, “Çin talebi yavaş bir hızda da olsa artış gösteriyor. Bu piyasayı destekleyecektir. Ancak yükselen üretimi dengelemeye yeterli olmayabilir” dedi.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası’nda (LME) bugün ton başına 5,936 dolara kadar geriledi ve Hong Kong saati ile 15:19’da 5,949 dolardan işlem gördü. Bakır 30 Aralık’tan bu yana yükseliş göstermedi.

Mart vadeli bakır kontratı New York’ta yüzde 1.4 düşüş ile pound başına 2.6987 dolar oldu. Aynı ay vadeli kontrat Şanghay’da yüzde 2.4 değer kaybederek ton başına 42,890 yuan (6,915 dolar) ile Temmuz 2009’dan bu yana en zayıf seviyeden kapanış yaptı.

LME’de nikel, kurşun, kalay, alüminyum ve çinko geriledi.