Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB), gerek kalmayacağını umarak Yunanistan bankalarına fonlamayı durdurmakla tehdit ediyor.

25 Ocak’ta gerçekleştirilecek olan parlamento seçimleri, Yunan seçmenlerin ülkenin uluslararası kurtarma paketine bağlı kalmayı kabul edip etmediğine işaret edecek. Başkan Mario Draghi liderliğinde Frankfurt merkezli AMB konu ile ilgili pozisyonunu netleştirdi: “Hiçbir programın olmaması bizden likidite sağlanması ile ilgili garantinin olmaması demek”

Draghi, Avrupa borç krizinde iken AMB’nin İrlanda ve Kıbrıs aşamalarında kullandığı taktiği yeniden ele alıyor. Merkez bankası fonlarının ortadan kaybolması olasılığı, politikacıları hareket geçmeye teşvik etmişti. AMB, ülkenin krize girme ihtimaline rağmen 30 milyar euroluk (35 milyar dolar) finansmanı geri çekmeye istekli olduğu sinyali veriyor.

Londra’daki Oxford Economics Ltd. baş Avrupa ekonomisti James Nixon, “Böyle şeyler ile tehdit edilebilir bunlar ağza dolanabilir ancak böyle bir adımın atılması gerçekten şaşırtıcı olur. Müzakere, karşılıklı olarak garantili yıkım tehdidi ile başlıyor. Ancak Yunan bankalarından fonların geri çekilmesi, Yunanistan’ın bir anlamda eurodan çıkma yolunda olduğu anlamına gelebilir” dedi.